Pazartesi , Haziran 24 2024
Breaking News
Home / Kitaplar / Diriliş Neslinin Amentüsü

Diriliş Neslinin Amentüsü

Diriliş Neslinin Amentüsü adlı eser Sezai Karakoç’un İslam’ın dirilmesi gerektiğini ve nasıl bir yol ve yordam izlenmesini gerektiğini anlatan bir kitaptır. Kitapta insanların yapması gerekenler, yetişmesi gereken nesil anlatılır. Toplumdaki bozukluklarla birlikte, diğer güçlü devletlerin oluşturduğu akımlardan bahsedilir. 
Örneğin: kapitalizm, sosyalizm gibi…

Kitapta Diriliş Eri kimdir, nasıl olmalıdır , ideal toplum düzeni nasıldır, ideal devlet nasıl olmalıdır gibi soruları cevaplamıştır.

Karakoç, kitapta ideal bir İslam devleti ve toplumunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Sanattan metafiziğe kadar doğru ölçüde İslamı mihenk taşı (bkz: mihenk taşı) olarak kullanılması gerektiğini söylüyor. Her Müslüman gencin okuması gerektiğini düşünüyorum, “iyi de hocam zaten bunlar olması gereken şeyler değil mi?” gibi bir soru sorabilir okuyan kişi. Düşüncelerin biraz daha berraklaşması, olaylara biraz uzaktan ya da olduğun yerden ama başını başka yöne dönerek görmeni sağlayacaktır diye düşünüyorum.

“Şiir, ruh kapılarını Allah’a açtıkça şiirdir. Yoksa bal mumun dan petektir, bal değil.”
Kitapta Sezai Karakoç’un şu ifadesi çok güzeldir : Günün adamı değil “dem”in adamı olmak. Kitabında bunların gereklerini anlatır. 
Sezai Karakoç kendinin, bir diriliş eri olduğuna inanır ve bir diriliş cephesi bulunduğuna, kendinin de o cephede bir savaş adamı olduğuna, ya da olması gerektiğine inanır.

Kitabın sonuç paragrafında bir cümle var ; Ezberlenmek için değil, üzerinde düşünmek ve ruha mal edilmek için, demektedir.

About Salih

Check Also

Bir Zamanlar Dünyada

Ketebe yayınlarından çıkan Murat k. Murat’ın kaleminden süzülen “Bir zamanlar Dünyada” post öykü okuyucuları ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir