Pazar , Mayıs 19 2024
Breaking News
Home / Makale/ Deneme / Değişim

Değişim

Zamanı tut, akıp giden ömrünü bir kenarda biriktir desem bu seni şaşırtır mı? Zaman, somut bir şey değil ki tutulsun, ömür desen göz açıp kapayıncaya kadar biter. Öyle değil, zamanı tekrar dönüştürülebilir hale getir. Yani onu emrinin altına al. Nasıl yapacağım bunu? Kendini değiştireceksin. Çünkü sen değişirsen zaman sana olan saygısından yavaşlayacak. Yavaşlamayacak bereketlenecek. Kısa bir ömrün de olsa, bir bakmışsın kısacık ömrüne büyük işler sığdırmışsın. Uzun yaşayıp da bir baltaya sap olamayan insanlara, yüzünü şeytan göresi o insanlara örnek olmuşsun. Onlar kendilerinden başka örnek mi bilirler sanki. Bilmesinler. Sen zamanı hamur gibi şekillendirebildikten sonra ne önemi var?. Doğru. Büyük işler başarmalıyım. Otuzuma gelmeden bir roman yazsam mesela. Tanınmış bir yazar olamasam da en azından yazdım derim. Bakın yeteneğim varmış ki yazabildim derim. Sonra güzel kabarmış kek ikram ederim onlara. Onlar? Okurlarıma, yani akrabalarıma. Bakin ben aynı zamanda güzel kek de yapabiliyorum derim. On parmağımda on marifet derim. Bizim kız büyümüş derler. Desinler. Sizin kız cidden büyüdü. İşte bakın zamanı şekillendirebilecek yaşa geldi. Ne demek zamanı şekillendirmek? Düzeni tertibi, oturmayı kalkmayı biraz da kendine bakmayı bilsin yeter. Böyle felsefik cümleler kurarsa evde kalacak bu gidişle. Hem iki yumurta kırmayı bile bilmiyor daha. Konu yumurta değil, konu zaman.
Zaman deyince nasıl bir çıkmazın içine girdiğini biliyorum. Ben sana zamanı rakip edinmenin zararlarından söz ediyorum. Çatışma onunla, sakın zamanı görmezden gelme. Onunla aynı yoldan yürü. Zamanla aynı yolda yürümenin, yeni çıkan modaların peşinden koşmak olduğunu da zannetme sakın . Bunu yaparsan kişiliğini kaybedersin. Zamanın çocuğu ol. Yani onu takip et ve ona değerli olduğunu hissettir. Bunu yaparsan zamana karşı saygınlık kazanırsın. Kabarmış kekle insanların iltifatlarını kazanmanın sana fayda sağlamayacağını görmüş olursun. Gözlerini içine çevir, kendini anla. Kendini anlarsan, eksikliklerini fark edersin. İyileşmenin ilk şartı hasta olmayı kabul etmektir biliyorsun. Bunu sen söylemiştin. Sana kibirli olduğunu söylediklerinde. Kibirli olan birinin ilme ihtiyacım var diyerek diz çökmesinin imkansız olduğunu söylemiştin. Bu gibi örneklerle kendini ifade edebilecek kabiliyete sahipken, kimseyi kolay kolay beğenmeyen insanlara kendini ispatlamaya çalışma. Eziklik duygularını, insanları eleştirerek kapatmaya çalışan o insanlara acı. Kendilerindeki eksiği fark etmeden hayatlarını boşa geçirdikleri için. Ama boş dediğin o insanlar var ya onlar doktor, siyasetçi, hoca. Boş dediğin o insanlar seni suya götürüp susuz getirir.
Mesele suya götürüp susuz getirmek değil. Mesele o suya ulaşabildiğini fark edebilmek. Diyorum ki fark et. Zamanı tut, ömrünü birliktir. Değiş.


Emine Çiçekli
emine.cicekli.95@gmail.com

About Salih

Check Also

Duygu Devinimi-İnsan Sözgelimi-Anlatma Özelimi-Söylesene Özledin mi?

Telefonum çalınca öbür odadan biraz daha çalmasını bekliyorum. Kendi kendime senin aradığını düşünüp mutlu oluyorum. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir